Om oss

Vi är ett växande nätverk av 18 ledarutvecklare med olika yrkesbakgrunder, chefs- och ledarerfarenheter, kompetensområden och personligheter. Vi finns från Malmö i söder till Luleå i norr.

Vi delar värderingar och är engagerade i samma sak, att hjälpa människor och företag att nå långsiktig framgång. En långsiktighet med ansvar för de som berörs, såväl idag som imorgon.

Vi träffas var 6:e vecka runt om i landet och arbetar kontinuerligt med att träna tillsammans och utbyta erfarenheter, hålla våra värderingar levande, utveckla nya effektiva koncept och kompetenser för att skapa bästa resultat för våra kunder.

Alla våra konsulter är djupt engagerade och dedikerade till samma syfte: att hjälpa människor och företag att nå långsiktig framgång. Genom din ledarutvecklare får du tillgång till hela nätverkets samlade kompetens.


Våra värderingar

I samtliga våra samarbeten och relationer arbetar vi utifrån värderingarna som vi förkortar URET: Utveckling, Respekt, Engagemang och Trovärdighet.

 

Ladda ner här

 


Våra ledarutvecklare

Vi är idag 18 personer med olika yrkesbakgrunder, chefs- och ledarerfarenheter, kompetensområden och personligheter. Vi arbetar utifrån samma koncept och delar viktiga värderingar. Våra kompetenser och olikheter kompletterar varandra.

Ledarskapsutveckling

Adela Carlsson

Ulricehamn
0768044030
adela@powz.se

Ann-Charlotte Johansson

Göteborg
ACJ Consulting Services AB
0733120071
ann-charlotte.johansson@vagenupp.se

Camilla Rova

Göteborg
0706811563
camilla.rova@gmail.com

Carolina Skyldberg

Ulricehamn
Liderazgo
0703151241
carolina.skyldberg@vagenupp.se

Daniel Petersson

Stockholm
Borgstrom Business Development
0704464710
daniel.petersson@vagenupp.se
Ejna Palmen

Ejna Palmén

Båstad
0708356414
ejna.palmen@vagenupp.se
Erik Branden

Erik Brandén

Umeå
0706335049
erik.branden@ledarcoach.se
Holger Andersson

Holger Andersson

Stockholm
0704930961
holger.andersson@vagenupp.se

Johan Högberg

Helsingborg
0709187702
johan.hogberg@vagenupp.se

Johanna Lindquist

Stockholm
abroLinQ AB
0707825403
johanna.lindquist@vagenupp.se

Jon Carnesten

Flen
0731577507
jon.carnesten@vagenupp.se

Karin Aspegren

Helsingborg
0705287764
karin.aspegren@vagenupp.se

Kimiya Näslund

Stockholm
0707384143
kimiya@mindwarrior.se

Klas Loveström

Göteborg
0708128589
klas.lovestrom@vagenupp.se

Linda Edgren

Göteborg
0704450092
linda@mindandwell.com

Linda Löfvenstråle

Göteborg
0704591512
linda.lofvenstrale@vagenupp.se

Lisbeth Ångman

Göteborg
LIMA Personalinvest AB
0705285428
lisbeth.angman@vagenupp.se

Marlene Jageborn

Stockholm
TeamUP Business & People AB
0761054900
marlene.jageborn@outlook.com

Mathilda Ekström

Borås
0705903175
mathilda.ekstrom@vagenupp.se

Mia Bengtsson

Stockholm
0709154344
mia.bengtsson@sallma.se
Mikael Vikström

Mikael Vikström

Uppsala
0738427800
mikael.vikstrom@ledarcoach.se

Pia Österberg

Arvika
Gullquist Business Development
0738030696
pia.osterberg@vagenupp.se
Stellan Jonsson

Stellan Jonsson

Umeå
0706555155
stellan.jonsson@ledarcoach.se

Suzanne Lång

Göteborg
0702457145
suzannne.lang@vagenupp.se
Sven Wallgren

Sven Wallgren

Luleå
0702788706
sven.wallgren@ledarcoach.se

Thomas Söderman

Uppsala
0706698533
thomas.soderman@ledarcoach.se

Tomas Holasek

Höllviken
Abintus Consulting
0705284917
tholasek@abintusconsulting.com

Tore Palmén

Båstad
0708356466
tore.palmen@vagenupp.se

 


 

Coachning

Rollen som ledarutvecklare och konsult är att ställa klargörande frågor för att du genom dina reflektioner ska bli mer medveten om din situation. Men en kompetent coach är inget bollplank. Coachning handlar om att få dig att se det du själv kanske inte sett tidigare.

Det handlar om att agera på det som är det viktiga, att tydliggöra, att kommunicera, att utmana, att dela med sig av erfarenheter och att hela tiden ha ditt och ert bästa för ögonen – att gå Vägen Upp®.

 


 

Hjälper dig att lyckas

En viktig gemensam nämnare hos samtliga ledarutvecklare/konsulter är intresset för både människa och verksamhet. Det viktigaste är ändå att den person du möter har en önskan – att hjälpa dig att lyckas!

Vi delar gärna med oss av våra erfarenheter, men coachning är kärnan i våra uppdrag. Det är du som ska nå framgång genom dig själv!


Samarbete och flera verktyg

Förutom att vara certifierade ledarutvecklare i Vägen Upp® arbetar alla med diverse kompletterande verktyg. Dessa i kombination med våra olika kompetenser gör att vi kan bidra med helhetskoncept inom ledar- och verksamhetsutveckling och vara en långsiktig partner.